O poranku niedaleko hotelu w Berlinie
W marcu tego roku odbył się spektakl w Niemczech, po spektaklu była tzw. impreza zamknięta. A o poranku niedaleko hotelu w Berlinie wyruszyłam na spacer, by porobić jakieś ciekawe zdjęcia. Niestety jak to na wyjazdach nie było wiele czasu. Na szczęście coś wyszło 😉
Katedra w Berlinie
Katedra w Berlinie (niem. Oberpfarr- und Domkirche zu Berlin, Berliner Dom) – ewangelicka katedra, znajdująca się w Berlinie. Została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W miejscu, gdzie dziś stoi ewangelicka katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. W 1944 roku Berliner Dom została uszkodzona przez naloty aliantów, a odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.
Ten kościół był inspiracją dla wielu architektów. Na jego wzór został zbudowany ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy w Łodzi przy pl. Wolności, który dziś jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym Zesłania Ducha Świętego.
Stara Galeria Narodowa
Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie) gromadzi obrazy i rzeźby XIX wieku. Wspólnie z Altes Museum, Bode-Museum, Neues Museum i Pergamonmuseum tworzy na berlińskiej Wyspie Muzeów zespół zaliczany do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Stara Galeria Narodowa łącznie z Nową Galerią Narodową (Neue Nationalgalerie) poświęconą sztuce XX wieku, Museum Berggruen, eksponującym dzieła klasycznej awangardy, kompleksem Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlin skupiającym sztukę współczesną oraz kościołem Friedrichswerdersche Kirche z jego dziewiętnastowiecznymi rzeźbami, stanowi jeden z pięciu filarów Galerii Narodowej. Jest to największy zbiór dz.ieł sztuki z różnych epok, obejmujący okres od Rewolucji Francuskiej do pierwszej wojny światowej, od klasycyzmu po secesję. Między treścią zbiorów a budynkiem muzeum istnieje zadziwiająca harmonia: Budowla wzniesiona w latach1867-1876 pod kierunkiem Heinricha Stracka wg. planów Augusta Stülera przypomina wyglądem antyczną świątynię i mieści obecnie jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki XIX wieku.